برگزیده

مسئولین رسیدگی کنند!!!
۳۰ نکته مهم درباره بایدها و نبایدهای عضویت در شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای
چگونه برای هر مشتری بالقوه از زبان مخصوص خودش استفاده کنیم؟
گردش مالی ۱۸۲ میلیارد دلاری بازاریابی شبکه‌ای
«حالا نه» را به «همین حالا» تبدیل کنید
وبینار آموزشی وس لیندن سوم دی برگزار می شود
۲۲ نکته مهم برای موفقیت در بازاریابی شبکه‌ای و فروش مستقیم
بازارهای میلیارد دلاری و فراتر از آن

مقالات

سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۱:۰۰ نسخه چاپی 0

بازارهای میلیارد دلاری و فراتر از آن
فروش مستقیم- بررسی وضعیت بازار جهانی فروش مستقیم طی سال ۲۰۱۶ نشان از وضعیت رو به رشد این صنعت دارد. رشد مداوم فروش جهانی فروش مستقیم در عرض چهار سال ۲۵.۷ میلیارد دلار بوده است.

همچنان که "فروش مستقیم" به عنوان یکی از کانال های قدرتمند توزیع کالا و خدمت در دنیا استفاده می‌شود، هر ساله شرکت‌های بیشتری به قدرت استفاده از نیروی مستقل فروش در توزیع کالا و خدمات پی می‌برند. هنگامی که در دهه‌های گذشته فروش درب به درب منزل و فروش در مهمانی به عنوان الگوی پیاده سازی فروش مستقیم نمایان شد، حدس زده می‌شد که در آن دوران استفاده از فنآوری پیشرفته و ورود به بازارهای جدید، رشد این صنعت را چندین برابر کند. مطابق آمار در سال 2016 در 23 کشور دنیا میزان فروش کالا و خدمات از کانال فروش مستقیم بیش از یک میلیارد دلار بوده است.


در سال گذشته، حجم فروش مستقیم دنیا به 182.6 میلیارد دلار رسید که این آمار 1.9 درصد بیش از سال 2015 است و میزان رشد ترکیبی (CAGR) در سه سال اخیر یعنی در سال‌های 2013 تا 2016،  5.2 درصد بوده است. این آمار بر اساس تحقیقی است که انجمن جهانی فروش مستقیم (WFDSA) با کمک همکاران خود یعنی انجمن های فروش مستقیم هر کشور عضو (DSA) ارائه کرده است.


تحقیق سال 2016 انجمن فروش مستقیم دنیا نشان می‌دهد که میزان حجم خرده فروشی دنیا در عرض چهار سال 25.7 میلیارد دلار افزایش داشته است. در اکثر کشورها حجم فروش نسبت به سال 2015 روند افزایشی داشته است اما کشورهایی مانند نیوزلند، هنگ کنگ و یونان روند کاهشی داشته‌اند. حتی بازارهای میلیارد دلاری هم از کاهش فروش مصون نبوده اند، چنانکه فرانسه کاهش جزئی داشته است و ایالات متحده آمریکا 1.6 درصد کاهش فروش را تجربه کرده است.


کانال "فروش مستقیم" در دنیا  آمارهای خیره کننده‌ای  در سال 2016 داشته است. به عنوان نمونه، بازار نوظهور قاره آفریقا توانست از مرز یک میلیارد دلار  عبور کند و کشور آفریقای جنوبی با نرخ رشد خیره کننده 18 درصدی نقش بسزایی در این رشد داشته است.


تامونا گابیلایا مدیر اجرایی انجمن جهانی فروش مستقیم می‌گوید: "در حال حاضر با میزان رشد 3.1 درصدی نسبت به سال قبل تعداد توزیع کنندگان مستقل فروش در دنیا (در قوانین ایران این افراد بازاریاب خطاب می شوند) به 107 میلیون نفر رسیده است."


گابیلایا افزود: "چیزی که در دنیا مشاهده می‌کنیم این است که هر ساله تعداد افراد بیشتری در دنیا مشتاق این امر می شوند که برای خودشان کار کنند و پیش بینی می‌شود که این رشد همچنان ادامه داشته باشد تا این صنعت چالاک قدرت اقتصادی فراوانی را برای مردم دنیا به ارمغان آورد."

فروش مستقیم در قاره آمریکا


قاره آمریکا (آمریکای شمالی و جنوبی و مرکزی) با رشد 1.1 درصدی در سال 2016 با حجم فروش 60.9 میلیارد دلاری در بازه سه سال 2013 تا 2016 رشد مرکب 3.3 درصدی را تجربه کرده است. قاره آمریکا 33.4 درصد از سهم کل میزان فروش دنیا را بر عهده دارد که هفت کشور آن بازار میلیارد دلاری هستند. محصولات آرایشی/مراقبت شخصی با 33.5 درصد از سهم این بازار رتبه نخست رسته محصولات محبوب این صنعت را در این قاره دارند و محصولات سلامتی با سهم 29.6 درصدی رتبه دوم را داراست و 36 میلیون نفر در این بازار به عنوان توزیع کننده مستقل مشغول به فعالیت هستند.

 

بازارهای میلیارد دلاری قاره آمریکا

رتبه اول  آمریکا  1.6 درصد کاهش 
رتبه ششم  برزیل   1    درصد  کاهش
رتبه هفتم  مکزیک 3.7 درصد   افزایش
رتبه چهاردهم  کلمبیا 5.6درصد    افزایش
رتبه شانزدهم  کانادا 5.8 درصد   افزایش
رتبه هفدهم  آرژانتین  41.2 درصد افزایش*
رتبه هجدهم  پرو 7.1 درصد   افزایش


*کشور آرژنتین دارای تورم زیادی است (27 درصد) و  قسمت زیادی از این میزان افزایش به علت تورم است.

بعد از چهار سال رشد مداوم،  آمریکای جنوبی و مرکزی میزان 5.1 درصد رشد را به ثبت رساندند و میزان فروش کل این منطقه را به 23.4 میلیارد دلار افزایش دادند که این میزان از فروش 8.12 درصد از کل حجم فروش دنیاست.


تحقیقات در حوزه محصولات بازاریابی شبکه‌ای، نشان از افزایش 9.3 درصدی در سال 2013 برای محصولات سلامت دارد. محصولات سلامت موجب تقویت جایگاه شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای شده است. گزارش‌ها حاکی از ثبت سهم 21 درصدی از بازار توسط محصولات سلامت دارد اما محصولات آرایشی و مراقبت شخصی هنوز 60.9 درصد آن را تشکیل می‌دهد.
آمریکای شمالی - بازار میلیارد دلاری ایالات متحده و کانادا - 20.5 درصد از میزان فروش جهانی را تشکیل می‌دهد،  در سال 2016، شاهد سقوط 1.3 درصدی این بازار بودیم به طوری‌که میزان فروش در این بازار به 37.5 میلیارد دلار رسید . در بازار آمریکای شمالی، محصولات سلامت تقریبا یک سوم فروش محصولات را تشکیل می‌دهند در حالی‌که  لوازم آرایشی و مراقبت شخصی 17.4 درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده اند.  در این منطقه 21.8 میلیون نماینده مستقل فروش وجود دارد.


کاهش در ایالات متحده


افت 1.3 درصدی آمریکای شمالی در قیاس با کاهش 1.6 بازار ایالات متحده قابل پیش بینی بود. جوزف مارینو، رئیس انجمن فروش مستقیم آمریکا معتقد است: عدم رشد چند شرکت بزرگ فروش مستقیم آمریکایی به علت گذار صنعت خرده فروشی و تنظیم مجدد شرکت‌های ایالات متحده برای شناسایی مصرف کننده نهایی خود در وقوع چنین نتیجه‌ای اثرگذار بود.


با وجود این کاهش، ایالات متحده 35.5 میلیارد دلار گردش مالی و رکورد دومین سال پر درآمد را ثبت کرده است. ایالات متحده 19.5 درصد از میزان فروش دنیا را به خود اختصاص داده و در رتبه اول بازار میلیارد دلاری سال 2016 قرار گرفته است. نتایج بررسی‌های سال 2016 نشان می‌دهد که رشد متوسط (1.5 درصد) از 20.5 میلیون نماینده مستقل فروش ایالات متحده بر خلاف رشد 11 درصدی در سال 2015 است.


بر اساس تحقیقی که در ژوئن سال 2017 در نشست سالانه انجمن فروش مستقیم ایالات متحده ارائه گردید میزان اثرگذاری اقتصادی اجتماعی فروش مستقیم بر این کشور 83.11 میلیارد دلار تخمین زده شده است که این تحقیق توسط دکتر رابرت پترسون، جان استوارت از اعضای انجمن اقتصادی و آقای چارلز هورویتز از موسسه آی سی تو و دانشگاه آستین تگزاس گردآوردی شده است.


طبق اظهارات ماریانو، "ناگفته پیداست که فروش مستقیم تاثیر زیادی در سراسر کشور دارد. حتی با بحران های اقتصادی مرتبط (مانند 2016)، همان‌گونه که طی این سال‌ها نشان داده‌ایم  ما تاثیر به سزایی داشته ایم.  هنوز درصد نسبتا کوچکی از کل خرده‌فروشی در آمریکا از آن فروش مستقیم است. بنابراین دارای قابلیت انکار ناپذیری برای رشد هستیم."


بزرگان بازار آسیا- اقیانوسیه


پس از افزایش 11.1 درصدی فروش کل فروش مستقیم در سال 2015، رشد آسیا و اقیانوسیه در سال 2016 به رشد 1.1 درصد کاهش یافت و فروش کل به 83.7 میلیارد دلار رسید. این رقم 45.9 درصد از فروش جهانی است. با این حال، میزان رشد ترکیبی آسیا و اقیانوسیه بین سال های 2013-2016 بالاتر از همه مناطق فروش مستقیم و به میزان 6.7 درصد بود.
محصولات سلامت 42 درصد  و لوازم آرایشی 26.3 درصد از سهم بازار را در سال 2016 را به خود اختصاص داده اند. با افزایش 4،4 درصدی 53.4 میلیون نماینده مستقل در این قاره مشغول به کار هستند و ده بازار میلیارد دلاری در آن وجود دارد.

بازار میلیارد دلاری آسیا و اقیانوسیه در 2016

رتبه دوم    چین1.9٪   افزایش
رتبه سوم   کره   3.8٪  افزایش 
رتبه پنجم    ژاپن 6.2٪  کاهش
رتبه هشتم   مالزی 1.2٪   افزایش
رتبه یازدهم   تایوان  9.8٪  افزایش
رتبه سیزدهم   تایلند 1٪       افزایش
رتبه نوزدهم  فیلیپین 5٪       افزایش
رتبه بیستم   استرالیا  8%     افزایش
رتبه بیست و یکم   اندونزی 10%    افزایش
رنبه بیست و دوم    هند  4.2% افزایش

 

پیشرفت چین علی‌رغم تغییرات اقتصادی


نقش چین در کانال فروش مستقیم را نمی‌توان دست کم گرفت. از سال 2013 تا کنون میزان فروش در کشور چین 10،3 میلیارد دلار افزایش یافته است. میزان فروش در سال 2016 در کشور چین برابر با 33.9 میلیارد دلار بوده و این بازار 18.6 درصد از فروش جهانی را شامل می‌شود.
پیش بینی می‌شد که چین در سال 2016 گوی سبقت را از ایالات متحده در بازار  میلیارد دلاری‌ها می‌رباید و مقام اول را به خود اختصاص می‌دهد، اما رشد 18 درصدی بازار چین پس از سه سال رشد متوالی تا 1.9 درصد تنزل پیدا کرد.


اقتصاد چین در حال تغییر است و مسیر آن برای اول شدن در بازار میلیارد دلاری نامشخص است. طبق گزارش صندوق بین المللی پول، رشد تولید ناخالص داخلی چین در سال 2016 تقریبا 6.7 درصد بوده، که نسبت به آمار 7،5 درصدی سال 2013 ، کاهش نسبی داشته است. تا سال 2020، در برخی از پروژه این عدد تا  5.9 درصد کاهش خواهد یافت. انتظار نمی‌رود که دولت چین از این بیشتر به روند صدور دو برابری مجوز ادامه دهد. برخلاف سیاستی که در سالهای 2014 تا 2018 در پیش گرفت و تعداد مجوزهای شرکت های فروش مستقیم را از  40 به 80 افزایش داد.


این عوامل، به علاوه سیاست خاص کشور چین در زمینه مسائل قانونی میزان نامشخص بودن آینده این کشور در صنعت فروش مستقیم را افزایش می دهد. اما مطابق گفتار آقای ماریانو هدفگذاری دولت چین در زمینه رسیدن به رشد اقتصادی 5 الی 7 درصدی برای سال آینده بیانگر این نکته است که استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های بین المللی امکان پیشرفت خوبی در این بازار خواهند داشت.


ماریانو می‌گوید: " نحوه پذیرفته شدن فروش مستقیم توسط کشور چین می‌تواند الگوی مناسبی برای سایر کشورها باشد." آنها در سال های اخیر از رشد فروش مستقیم شرکت های چینی و همچنین شرکت های غیر چینی استقبال کرده اند. چین از لحاظ مدل و عملکرد و همینطور در زمینه خودانتظامی و اخلاق کاری، به نقاط مشترکی با ما رسیده است."
در مورد رشد اقتصاد و بازار فروش مستقیم چین کمی شک و تردید وجود دارد، زیرا که رشد فروش مستقیم نه تنها برای چین بلکه برای کل دنیا سودمند است.


داده‌های انجمن جهانی فروش مستقیم تغییرات جزئی را در رتبه‌بندی بازار میلیارد دلاری آسیا و اقیانوسیه نشان می‌دهد.  در سال 2016 مالزی با یک پله صعود از رده 9 به 8 ، اندونزی هم از 22 به 21 و استرالیا از 21  به 20 رسیده است. با این حال، هند از رتبه 20 به رتبه 22 تنزل یافته است. اما  سایر  بازارها  رتبه‌بندی خود در سال 2015 را حفظ کردند.


ثبات در اروپا


دو بازار متمایز یعنی اروپای غربی از یک طرف و اروپای مرکزی/ اروپای شرقی از طرفی دیگر،  سومین بازار بزرگ فروش مستقیم دنیا در سال 2016 را با 20 درصد از سهم فروش در دنیا و حجم فروش  36.5 میلیارد دلاری را  به خود اختصاص داده‌اند.


آمارها حاکی از رشد پایدار طی سال  2013 تا 2016 با " نرخ رشد مرکب" سالانه 4.9 درصد در اروپاست. اروپا دارای 6 بازار میلیارد دلاری با  14.9 میلیون نماینده مستقل فروش است و برای دومین سال، میزان فروش محصولات سلامت  با سهم 32،4  درصدی بالاتر از محصولات  لوازم آرایشی و مراقبت شخصی با 25 درصد است.


بازارهای میلیارد دلاری اروپا در سال 2016

 رتبه چهارم  آلمان 4.3٪   افزایش
رتبه نهم فرانسه 0.7٪  کاهش
رتبه دهم بریتانیا  7.5٪   افزایش
رتبه دوازدهم ایتالیا  5،5% افزایش
رتبه پانزدهم روسیه 11.1٪  افزایش


ثبات و  پایداری بازار اروپا طی چند سال اخیر بسیار امیدوار کننده بوده است. کاترینا مولین  مدیر اجرایی "انجمن فروش مستقیم اروپا" می‌گوید: فروش مستقیم در اروپا با همان میزان رشد (3 درصد) رو به رشد است و اکثر بازارهای اروپایی نشان‌دهنده‌ی این روند رشد در سال 2016 نسبت به سال 2015 هستند.
بازار به بلوغ رسیده اروپای غربی 16.7 درصد از بازار فروش مستقیم جهان را به خود اختصاص داده است. رهبران بازار میلیارد دلاری شامل فرانسه، آلمان، ایتالیا و انگلیس هستند، با وجود عملکرد نه چندان مناسب فرانسه در سال 2016 با میزان فروش 4.6 میلیارد دلار، آلمان توانست با رشد 4.3 درصدی به  فروش 15.9 میلیارد دلار برسد. آلمان به تنهایی 8.7 درصد از فروش جهانی را تشکیل می‌دهد.


مساله خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، تاثیر چشمگیری بر روی فروش مستقیم در منطقه اروپا نداشت؛ انجمن فروش مستقیم اروپا مذاکرات خروج انگلستان را از نزدیک نظارت خواهد کرد. بازنگری درمورد قابلیت های صنایع مختلف در بریتانیا بعد از Brexit (موضوع خروج انگلستان از اتحادیه اروپا) باعث تضعیف پوند انگلستان شده است، اما مولین انتظار دارد که مفاهیم مربوط به تجارت ، از جمله تعرفه های احتمالی، پس  از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا در ماه مارس 2019  شکل بگیرد.


تجزیه و تحلیل آماری در اروپا نشان می‌دهد که میزان فروش در بخش غربی اروپا (30.5 میلیارد دلار) پنج برابر نسبت به همتای شرقی / مرکزی (6.1 میلیارد دلار) بیشتر است اما رشد اروپای غربی در سال 2016 به میزان 4.1 درصد کاهش یافت، در حالی‌که در اروپای شرقی / مرکزی 8.2 درصد افزایش یافت و از یک سال پس از رشد ثابت از سال 2013 به 6 درصد افزایش یافت. این روند مداوم ناشی از نیاز اروپای شرقی و تمایل به تولید درآمد اضافی، و همچنین تفاوت های فرهنگی در رویکرد نسبت به فروش مستقیم است.


بازار اروپای شرقی / مرکزی دو بازار میلیارد دلاری دارد: اولی کشور روسیه است که پس از آنکه در سال 2015 با کاهش 5،5 درصدی روبه رو بود در سال 2016 رشد 11.1 درصدی را ثبت کرده است، و کشور دیگر  لهستان با 5.2 درصد رشد در سال 2016 در حالیکه در سال 2015 افزایش 7 درصدی را تجربه کرده است.
مولین می‌گوید: در لهستان ظرفیت زیادی برای شرکت ها و محصولات جدید برای رشد وجود دارد. لهستان یک بازار قوی برای فروش مستقیم است ، افزایش قدرت خرید، جمعیت رو به رشد و روحیه کارآفرینی بسیاری از مردم، به ویژه جوانان از مجموعه دلایل این رشد است.

برخی از بازارهای اروپایی شرقی / مرکزی که در حال ظهور هستند شامل رومانی (11.9 درصد)، ترکیه (10 درصد) و اوکراین (27.7 درصد، 2015، 4.2 درصد، 2016)  می شوند.


مناطق در حال ظهور: آفریقا و خاورمیانه


فروش مستقیم در سراسر جهان فرصت فراهم می‌کند ، این فرصت نه تنها در مناطق پیشرفته، بلکه در مناطق نوظهور نیز قابل مشاهده است. آمار سال 2016 نیز این موضوع را تایید می کند. طبق تحقیق انجمن جهانی فروش مستقیم، بیش از 8 نفر از 10 نفر (85 درصد) در بازارهای  نوظهور جهان  زندگی می‌کنند و 39 درصد سرانه تولید ناخالص جهانی  در دست این کشورها است.

مطلب پیشنهادی: تاثیرهمایش‌های بازاریابی شبکه‌ای بر کسب و کار

داده های سال 2016،  افزایش و بهبود مداوم تعادل بین بازارهای نوظهور و پیشرفته فروش مستقیم را نشان می‌دهد اما مناطق نو ظهور فقط 1 درصد از فروش جهانی را تشکیل می‌دهند.
در سال 2016، در بازارهای نوظهور، اتفاق بزرگی روی داد. قاره آفریقا از مرز یک میلیارد دلار عبور کرد و رشد 9.8 درصدی را با میزان فروش 1.1 میلیارد دلار تجربه کرد. به لطف کمپین آگاهی بخشی عمومی توسط انجمن فروش مستقیم آفریقای جنوبی، این کشور با رشد 18.3 درصدی رو به رو شد.


ارنست دو تویت، رئیس انجمن فروش مستقیم آفریقای جنوبی، می‌گوید: این انجمن مردم را درباره فرصت‌های کسب و کار قابل قبول، محصولات با کیفیت بالا و برنامه‌های آموزشی ارائه شده توسط شرکت‌های عضو، آموزش داده است. همچنین این آموزش ها تفاوت بین طرح‌های درآمدزایی شرکت‌های سالم و طرح های هرمی و پونزی را برجسته کرده است. این کمپین انجمن فروش مستقیم، میزان اعتماد عمومی به شرکت‌های عضو را تقویت کرد و نقش به سزایی در ایجاد تغییرات مثبت داشت.


این کمپین - همراه با تمرکز شرکت های عضو در مصرف محصولات و خدمات خود، طرح های بازاریابی هدفمند و برنامه های آموزشی سازگار و موثر - به رشد 18 درصدی در آفریقای جنوبی کمک کرده است.
ارنست دو تویت می‌گوید: "شرکت‌های عضو در سراسر قاره آفریقا و همچنین نمایندگی‌های شرکتهای بین المللی، از رشد فروش 9.8 درصدی در سال 2016 برخوردار شدند." در سراسر قاره آفریقا فقط 2.2 میلیون نماینده مستقل وجود دارد و محصولات سلامت در رده اول قرار دارد.


خاورمیانه، به امارات متحده عربی به عنوان دومین انجمن فروش مستقیم در این منطقه در سال 2016 خوش آمد گفت. امارات طی سه سال رشد مداوم، با افزایش 7،5 درصدی میزان فروش را به 220.9 میلیون دلار رساند. . تعداد نمایندگان مستقل فروش منطقه خاورمیانه 825 هزار نفر تخمین زده می شود.
علی شبدار، دبیر کل انجمن فروش مستقیم امارات متحده عربی می‌گوید: "در حالی که درک جهانی نسبت به خاورمیانه و شمال آفریقا  به دلیل بی‌ثباتی در سه کشور این منطقه لکه دار شده است اما این وضعیت نشان دهنده کل منطقه نیست."


در خاورمیانه و شمال آفریقا، کشورها و شهرهای با ثباتی مانند دبی و ابوظبی وجود دارند و همچنین صنایع موفقی مانند کالاهای مصرفی سریع، خودرو و انرژی از صنایع با ثبات این منطقه به شمار می آیند. منطقه  خاورمیانه و شمال آفریقا مزایای  مناسبی را برای پدیده نسبتا جدید و مدرن فروش مستقیم برای رشد فراهم کرده است. جمعیت جوان و جاه طلب با روابط اجتماعی و خانوادگی قوی و همچنین قدرت سنتی برای تبلیغ کلامی در فرهنگ خاورمیانه وجود دارد. به علاوه، بازار مصرف گسترده‌ای برای محصولات تغذیه و زیبایی فراهم است.


در جوامع سنتی، زنان از خدمات با کیفیت بالا و به اشتراک گذاشتن تجارب خود در استفاده از این محصولات و همکاری با دیگر زنان در جوامع خود استقبال می‌کنند و  این فرصتی برای کمک به درآمد خانوار محسوب می‌شود.

این مطلب را مطالعه کنید! 

این منطقه به لحاظ فرهنگی برای ایده های تجاری جدید بسیار مناسب است؛ با این حال برای رفع شک و تردیدی که وجود دارد، باید با آموزش و آگاهی  این ابهامات را برطرف کرد.
شبدار می‌گوید: عدم وجود قوانین و مقررات فروش مستقیم  یک چالش است. اما  انجمن فروش مستقیم امارات متحده عربی و دولت محلی در حال برداشتن گام‌های اولیه برای حل آن هستند.


بازارهایی که باید زیر نظر داشت


بازارهایی که به زودی شاهد درخشش آنان در  بازار میلیارد دلاری خواهیم بود، شامل اکوادور، اسپانیا و ترکیه هستند. میزان فروش سال 2016 اکوادور به 949 میلیون دلار رسید؛ با این حال، مجموع نمایندگان مستقل با کاهش 15.7 درصدی در مجموع به  902 هزار نفر رسیده است. محصولات آرایشی و بهداشتی و مراقبت شخصی 50 درصد فروش را به خود اختصاص داد و محصولات سلامت هم سهم 20 درصدی داشت.


اسپانیا رشد 8.6 درصدی در سال 2016 را  شاهد بود،  این کشور در سال 2014 رشد 7.8 درصدی  را تجربه کرده بود و  این میزان در سال 2015 به 13.2 درصد  رسیده بود. میزان فروش در این کشور  866 میلیون دلار بود. در طول چهار سال گذشته، 50 هزار نماینده مستقل به فروش مستقیم اسپانیا اضافه شد که  این رشد در سال 2016 به بیش از 250 هزار نماینده رسید. لوازم آرایشی و بهداشتی و سلامت به ترتیب در رتبه اول و دوم قرار گرفته اند.
بازار فروش مستقیم ترکیه در سال 2016 بیش از  10 درصد افزایش یافت و فروش آن به 755 میلیون دلار رسید، این کشور حدود 1.4 میلیون نماینده مستقل دارد.

جدول بازار بالای یک میلیارد دلار در سال 2016

رتبه  کشور میزان فروش در سال 2016  نرخ رشد مرکب سالانه طی 3 سال
1    آمریکا 35.54 میلیارد دلار 2.8%
2    چین  33.89 میلیارد دلار 12.9%
3  کره جنوبی 16.86 میلیارد دلار 6.7%
4  آلمان 15.88 میلیارد دلار 5.2%
5  ژاپن 15.31 میلیارد دلار 1.6%-
6  برزیل 8.69 میلیارد دلار 0.3%-
7  مکزیک 5.86 میلیارد دلار 1.7%
8  مالزی  4.82 میلیارد دلار 6.6%
9  فرانسه 4.57 میلیارد دلار 0.9%-
10  انگلستان 3.85 میلیارد دلار 10.1%
11  تایوان 3.64 میلیارد دلار 7.1%
12  ایتالیا 3.10 میلیارد دلار 6.2%
13  تایلند 2.64 میلیارد دلار 0.0%
14  کلمبیا 2.39 میلیارد دلار 8.8%
15  روسیه 2.17 میلیارد دلار 1.7%
16  کانادا 1.92 میلیارد دلار 5.1%
17  آرژانتین 1.82 میلیارد دلار 37.4%
18  پرو 1.70 میلیارد دلار 5.8%
19  فلیپین 1.25 میلیارد دلار 6.6%
20  استرالیا 1.19 میلیارد دلار 2.4%
21  اندونزی 1.184 میلیارد دلار 10.3%
22  هند  1.180 میلیارد دلار 4.8%
23  لهستان 1.07 میلیارد دلار 4.4%

منبع: مجله اخبار فروش مستقیم


مطالب مرتبط

  • +


به ما بپیوندید